Sulmi në Nord Stream, Suedia refuzon planet për hetim të përbashkët me Danimarkën dhe Gjermaninë

Suedia ka hedhur poshtë planet për një hetim të përbashkët me Danimarkën dhe Gjermaninë për rrjedhjet në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2, sipas një raporti të Der Spiegel.

Suedia ka thënë se nuk mund të ndajë gjetjet e hetimeve të saj me shtetet e tjera për arsye sigurie, sipas raportit.

Policia federale e Gjermanisë ka përfunduar pjesën e saj të hetimit për sabotimin në dy tubacionet dhe ka dorëzuar gjetjet e tyre, sipas një zëdhënësi të ministrisë së brendshme gjermane.

/abcnews.al

 

Lexo me shume