Takimi i Ramës me emigrantët në Athinë, media greke: Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Greqisë përballë një ngërçi_66433279c0637.jpeg

Takimi i Ramës me emigrantët në Athinë, media greke: Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Greqisë përballë një ngërçi

Marrëdhëniet mes Greqisë dhe Shqipërisë janë në një moment delikat, pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Athinë, ku mbajti fjalim para emigrantëve shqiptarë.
Media greke Kathimerini shkruan se pas fjalimit të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama me rreth 5000 bashkatdhetarë të tij në stadiumin e mbyllur të Galatsit, Athina tashmë është në pritje të fakteve.Lexo edhe :Related Posts
“Fjalimi i zotit Rama ishte një përkëdhelje ndaj stereotipeve të nacionalizmit shqiptar, i veshur me zhargonin e domosdoshëm socialist të marrëdhënieve “vëllazërore” të dy popujve dhe elementëve të përbashkët të historisë së tyre. Më tej, ai përfshinte gjithashtu disa avantazhe si në politikën e jashtme greke ashtu edhe në çështjet e brendshme”, shkruan Kathimerini.
Media greke më tej thotë se Rama u tregua i kujdesshëm për të trajtuar çështjen e çamëve pa i përmendur emrat e tyre dhe duke folur për përndjekje shumë vite më parë.
“Ai u përpoq të paraqiste pikëpamjen shqiptare për pronat e minoritetit grek, duke argumentuar se problemi i titullit të pronësisë “është për të gjithë Shqipërinë dhe jo vetëm për grekët e Shqipërisë”, thuhet më tej.
Siç pritej luftën, Rama doli edhe për ligjin e luftës, ndërsa iu referua çështjeve më të fundit si krijimi i një qendre kulturore shqiptare në Greqi, të cilën, tha ai, Shqipëria e ka paguar tashmë, por ende nuk është miratuar nga qeveria greke.
Kathimerini ndalet edhe te komentet e Ramës ndaj opozitës greke (ndaj Yanis Varoufakis ose Stefanos Kasselakis, i cili vizitoi Shqipërinë së fundi).
“ Shqipëria po mirëpret edhe për ndonjë politikan grek të keqkuptuar, të shkojë të protestojë atje, dhe pastaj të kthehet këtu dhe të humbasë zgjedhjet”, tha Rama.
Megjithatë, Athina nuk pati një përgjigje zyrtarë për këtë. Të paktën jo drejtpërdrejt. Përpara janë zgjedhjet europiane, por edhe gjyqi i Fredi Belerit, i cili pritet të pasqyrojë atë që është vendosur tashmë në shkallë të parë: pra dënimin e tij. Athina i referohet në mënyrë monotone letrës që shoqëron negociatat e anëtarësimit me BE-në dhe lidh qartë çështjen Beleri dhe qëndrimin e shtetit shqiptar ndaj të drejtave të njeriut dhe shtetit të së drejtës. Marrëdhëniet dypalëshe midis Greqisë dhe Shqipërisë kanë hyrë në një ngërç nga i cili nuk do të dalin lehtë dhe për Athinën është e qartë se përgjegjësia për këtë i takon plotësisht Edi Ramës, i cili nuk e lehtësoi situatën, pavarësisht se që në prill 20, atij iu kërkua nëpërmjet bashkëpunëtorit të tij të ngushtë, Endri Fuga, që të shtynte vizitën e tij në Athinë për pas zgjedhjeve evropiane. Por Rama nuk e bëri as këtë, ndaj ngërçi në marrëdhënie është më i pranishëm se asnjëherë. /vizionplus.tv
 

Burimi