Të shtëna me armē jashtë gjykatës në Kosovë

Një person ka tentuar të vrasë ish-vjehrrin e tij jashtë gjykatës në Dragash, në Kosovë, pas sherrit me ish-bashkëshorten për divorcin. Omer Mehmeti ka qëlluar me armë zjarri ish-vjehrrin, i cili ka mbetur i plagosur dhe është dërguar për trajtim mjekësor në spital.
Pas ngjarjes autori i dyshuar është arrestuar nga polici, ndërsa shkak i ngjarjes dyshohen konfliktet mes dy familjeve.
“Arrestohet i dyshuari për veprën penale “Vrasje ne tentativë “ Prizren, 26 prill 2024 Njësiti i hetimeve të sektorit rajonal DRP Prizren me datën 26.04.2024 ka arritur që të lokalizoj dhe arrestoj të dyshuarit O. M (viti i lindjes 1993, mashkull kosovar shqiptar), hetuesit kane arrit qe te gjejnë dhe sekuestrojnë armen me te cilën dyshohet se është përdor në ketë rast”, tha zëdhënësi i policisë Vesel Gashi.
“Arrestimi i tij është bërë me dyshimin se te njëjtit kane ka gjuajtur me arme zjarri dhe ka plagosur viktimën K Q (Ish vjehrrin e tij) nga Dragashi pas një mosmarrëveshje rreth procesit te divorcit ne mes te vajzës se tije dhe te dyshuarit. Rasti ka ndodhur jashtë objektit te gjykatës. Viktima i eshët afruar ndihma mjekësore ne QKMF Dragash dhe pas i njëjti dërgohet ne Spitalin rajonal ne Prizren për tretman mjekësor”, shtoi ai.

Burimi