Të zhveshur dhe të pa ushqyer, shpëtohen 92 emigrantë në Greqi, autoritet fajësojnë Turqinë: Na i sollën me varka

GREQI – Policët e Departamentit të Rojës Kufitare, në bashkëpunim me Frontex, kanë shpëtuar dje, të premten, 92 emigrantë nga brigjet e lumit Evros , të cilët ishin braktisur në vendngjarje lakuriq, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Qytetarit, e cila akuzoi Turqinë për “ instrumentalizimi çnjerëzor’ i migrantëve.

Emigrantët, siç u kanë thënë vetë oficerëve të policisë greke, janë transportuar në Evros me tre automjete të autoriteteve turke, ndërsa më pas kanë hipur në varka plastike për të kaluar në anën greke.

Në foton që tregon në mënyrën më të gjallë instrumentalizimin çnjerëzor të mjerimit njerëzor, shihen emigrantë të zhveshur të cilët u shpëtuan të premten nga oficerët e policisë së Departamentit të Rojës Kufitare të Feronit, në bashkëpunim me Frontex.

/abcnews.al/ 

Lexo me shume