Tragjike në Kolumbi, autobusi aksidentohet; 20 viktima dhe 14 të plagosur

Të paktën 20 persona u vranë dhe 14 u plagosën pasi një autobus u përplas në një rrugë në Kolumbi.  Aksidenti ndodhi midis qyteteve jugperëndimore të Pasto dhe Popayán dhe autoritetet thanë se shkak ishte një defekt teknik.

Mediat lokale thanë se autobusi kishte rrezikuar të rrëzohej nga një shpat mali, por ishte ndalur përballë një pengese. Mes të plagosurve ishte një vajzë tre vjeçare dhe një djalë tetë vjeçar.  Sipas një raporti paraprak, shoferi mund të ketë humbur kontrollin pasi doli nga një kthesë në një zonë me mjegull.

Ekipit të kërkim shpëtimit nga policia dhe departamentet e zjarrfikësve iu deshën rreth nëntë orë për për të evakuuar të plagosurit dhe për të nxjerrë trupat.

Lexo me shume