Trajneri i River Plate mund të zëvendësojë Max Allegrin në krye të Juventusit

Edhe pse Juventusi fitoi derbin e Torinos, Max Allegri është ende nën presion serioz për shkak të rezultateve të dobëta që nga fillimi i sezonit.

Trajneri italian u rikthye në klub vitin e kaluar, por nuk i përmbushi shpresat e tij. Gjatë raundit të tij të parë në Torino, Allegri fitoi Serinë A pesë herë radhazi, por sezonin e kaluar skuadra e tij mbeti pa trofe, ndërsa ai aktuali filloi keq.

Drejtuesit e Juventusit e mbështesin Allegrin dhe zyrtarisht thonë se trajneri nuk do të shkarkohet deri në fund të sezonit. Megjithatë, një kërkim tashmë është duke u zhvilluar për të zëvendësuar Massimiliano. Sipas TuttoJuve, një nga kandidatët për këtë post është trajneri i River Plate, Marcelo Gallardo. Ai nuk ka ndërmend të rinovojë kontratën me klubin argjentinas dhe do të largohet në janar pas tetë vitesh në punë.

Me River Plate, Gallardo fitoi dy herë Kupën e Argjentinës, dy herë Superkupën e vendit, fitoi dy Copa Libertadores. River Plate fitoi kampionatin kombëtar nën drejtimin e Gallardo në 2021. /G.D abcnews.al/

Lexo me shume