Trazira në Kinë disa ditë përpara kongresit të Partisë Komuniste

Një protestë e rrallë kundër liderit kinez Xi Jinping dhe politikave të tij përfundoi me shpejtësi në Pekin të enjten, vetëm disa ditë para se ai të sigurojë një mandat të tretë në pushtet në një takim kyç të Partisë Komuniste në Kinë.

Fotot që qarkullojnë në Twitter pasditen e së enjtes tregojnë dy pankarta të varura në një mbikalim të një rruge kryesore në veriperëndim të kryeqytetit kinez, duke protestuar kundër politikës së paepur të Xi-së me zero Covid dhe sundimit autoritar.

“Thuaj jo testit Covid, po ushqimit. Jo izolimit, po lirisë. Jo gënjeshtrës, po dinjitetit. Jo revolucionit kulturor, po reformës. Jo liderit të madh, po votoni. Mos u bëj skllav, bëhu qytetar”, shkruhet në një pankartë.

“Shkoni në grevë, hiqni diktatorin dhe tradhtarin kombëtar Xi Jinping”, shkruan tjetra.

Fotot dhe videot tregojnë gjithashtu shtëllunga tymi që ngrihen nga ura dhe një regjistrim zëri i sloganeve të protestës të luajtura në altoparlant.

CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur imazhet dhe pamjet, por i ka vendosur ato në Urën Sitong, një mbikalim në Unazën e Tretë të Pekinit në rrethin Haidian.

Kur CNN mbërriti në urën Sitong rreth orës 15:30 të enjten, nuk u panë asnjë protestues apo pankartë. Megjithatë, një numër i madh i personelit të sigurisë ndodhej në mbikalim dhe në afërsi. Personeli i sigurisë u pa gjithashtu duke patrulluar çdo mbikalim që kalonte CNN në Unazën e Tretë.

Autoritetet kineze ende nuk kanë komentuar mbi incidentin. CNN ka kontaktuar me policinë e Pekinit për koment.

Në mediat sociale kineze, diskutimet rreth protestës u censuruan shumë. Disa përdorues shprehën mbështetje dhe frikë për protestën nën hashtags #Beijing dhe #Haidian. Të tjerë ndanë hitin e popit kinez “Lonely Warrior” në një referencë të mbuluar për protestuesin. Shumë nga këto postime u hoqën me shpejtësi.

Lexo më tej: Putin i drejtohet Xi Jiping: Mbështesim politikën e Pekinit 

Protesta publike kundër lidershipit të lartë është jashtëzakonisht e rrallë në Kinë, veçanërisht në prag të takimeve të rëndësishme politike, kur autoritetet e kthejnë Pekinin në një kështjellë për të ruajtur sigurinë dhe stabilitetin. Kongresi kombëtar i Partisë Komuniste dy herë në dekadë është ngjarja më e rëndësishme në kalendarin politik të Kinës.

Në Kongresin e 20-të të Partisë që fillon të dielën, Xi pritet gjerësisht të thyejë normat e fundit dhe të zgjasë sundimin e tij për një mandat tjetër, duke hapur potencialisht rrugën për sundimin e përjetshëm.

BEIJING, CHINA – OCTOBER 25: Chinese President Xi Jinping speaks at the podium during the unveiling of the Communist Party’s new Politburo Standing Committee at the Great Hall of the People on October 25, 2017 in Beijing, China. China’s ruling Communist Party today revealed the new Politburo Standing Committee after its 19th congress. (Photo by Lintao Zhang/Getty Images)

Xi, lideri më i fuqishëm dhe autoritar kinez në dekada, ka ndërmarrë një goditje gjithëpërfshirëse për të shtypur disidencën, si brenda partisë ashtu edhe në shoqërinë e gjerë.

Politika e tij drakoniane me zero Covid ka nxitur zhgënjimin në rritje të publikut, pasi bllokimet e vazhdueshme përmbysin jetët dhe shkaktojnë kërdi në ekonomi.

CNN, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

Lexo me shume