Tre gola të anuluar, mbrojtje që shënon e nuk pëson: Juventus blindon Champions në momentin e duhur_6639fb7746ce8.jpeg

Tre gola të anuluar, mbrojtje që shënon e nuk pëson: Juventus blindon Champions në momentin e duhur

Massimiliano Allegri, ndoshta pa vetëdije, e ka pikturuar në mënyrën më të mirë fitoren ndaj Fiorentinës kur foli pas ndeshjes: “Ne punojmë për t’u përmirësuar, për të bërë një lojë më të mirë, por në këtë moment të sezonit besoj se objektivi kryesor është rezultati”. Sepse një Juventus me dy fytyra, intensiv dhe në disa raste edhe i bukur në pjesën e parë dhe padyshim shumë i tërhequr dhe pritës në pjesën e dytë, në fund tregoi se me këtë mënyrë ndihet komod. Zgjidhin ndeshjen sa më shpejt të jetë e mundur dhe më pas synon të mos i japë asnjë mundësi kundërshtarit, duke mos nënvleftësuar disa shpërthime ofensive në kundërsulm.
FJALËT E ALLEGRIT
Nga fjalët e tij kuptojmë se, përveç fjalëve të zakonshme (por të vërteta) për “komplimentet për djemtë”, trajneri i Juventus mendon se nuk është koha e duhur dhe nuk është skuadra e duhur për të shkuar më tej. ashtu si kur thekson një lloj ankthi për të vënë në gjumë ndeshjen duke rrezikuar t’i jepej Fiorentinës mundësia për të gjetur barazimin: “Mund ta kishim menaxhuar topin më mirë në finale, por është një gjë nëse këtë e bën një 30-vjeçar e një tjetër nëse e bën një 18-vjeçar. Ne po ndjekim një rrugë me shumë djem të rinj”.
NOTAT POZITIVE
Notat pozitive vijnë nga rikthimi i fitores edhe në kampionat, pas asaj ndaj Lazios në Kupën e Italisë dhe nga pikët e marra ndaj Bolonjës dhe Atalantës, të arta për kualifikimin në Champions League. Por duhet nënvizuar edhe soliditeti i sapogjetur difensiv, që duhej të kapej pas një Szczesny të jashtëzakonshëm edhe pse, për të qenë të sinqertë, përveç pritjes së jashtëzakonshme ndaj Nico Gonzalez, portieri ishte në thelb joaktiv në pjesën tjetër të ndeshjes.
Lexo më tej: Juventus i dashuruar me shqiptarët: Zhegrova në shënjestër të bardhezinjve, pas interesimit për Mitaj
Nga mbrojtja te mbrojtja, goli i njëmbëdhjetë i shënuar nga mbrojtësit (vetëm Interi, 16, ka bërë më mirë në Itali) me Gatti në veçanti që ka gjetur golin e katërt të sezonit, të gjithë të rëndësishëm ndër të tjera. Dje vendimtar, si dhe ndaj Monza e Napoli, i çmuar në hapjen e derbit të vajtjes kundër Torinos. E duke folur për granatat, të shtunën Juventus pritet nga kushërinjtë e tyre…

Burimi