U gjetën në një minierë, shiten për çmimin marramendës xhinset e vitit 1880

Një palë xhinse Levi’s që datojnë nga vitet 1880 u gjetën në një minierë të braktisur dhe u nxorrën në ankand për 87,400 dollarë.

Pantallonat u gjetën në një minierë të braktisur nga arkeologu Michael Harris dhe u shitën në Durango Vintage Festivus, një festë katër-ditore e xhinseve në periferi të Aztec, NM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Denim Doctors (@denimdoctors)

Xhinset u blenë nga Kyle Hautner dhe Zip Stevenson. Hautner pagoi 90% të çmimit, ndërsa Stevenson kontribuoi me 10% të mbetur.

Stevenson, tha se pantallonat ishin një zbulim i rrallë.

“Këto xhinse janë jashtëzakonisht të rralla, veçanërisht në këtë gjendje dhe madhësi fantastike të konsumuar”, tha ai për CNN.

Ndërsa një etiketë brenda xhinseve lexon: “I vetmi lloj i bërë nga punëtorët e bardhë”, një slogan i miratuar nga kompania e xhinseve pas Aktit Kinez të Përjashtimit të 1882, i cili ndaloi punëtorët kinezë të hynin në Shtetet e Bashkuara./abcnews.al

Lexo me shume