U kapën në shtëpinë e barit me 50 kg kanabis, dënohen me nga 27 muaj burg tre shqiptarët në Angli

Tre shqiptarë, anëtarët e një bande të arrestuar në një shtëpi me një sasi të madhe kanabisi dhe para cash në Angli, janë dënuar me 27 muaj burg secili.

Kladian dhe Leonard Cela dhe Gentian Medulaj ishin mes katër burrave të arrestuar pasi policia u njoftua nga fqinjët për zhurmat e goditjeve që vinin nga shtëpia e supozuar e pabanuar, në Byerley Road, Shildon, më 28 prill.

Gjykata e Kurorës së Durhamit dëgjoi se oficerët morën pjesë dhe gjetën 50 thasë 1 kilogramësh të mbyllur me kanabis në hapësirën e papafingos.

Kolektivisht një total prej 60,000 £ u gjetën gjithashtu në pako, ndërsa, veçmas, njëri nga katër burrat e pranishëm kishte 400 £ dhe tjetri 300 £.

Kanabisi i gjetur mund të kishte marrë 225,000 £ në një blerje me shumicë, ose 500,000 £ nëse shitej në marrëveshje individuale.

Katër burrat, shtetas shqiptarë që janë të pranishëm ilegalisht në Britaninë e Madhe, nuk kanë asgjë të regjistruar më parë kundër tyre, për sa i përket krimit, në këtë vend.

Klodian Cela, 35 vjeç, 41-vjeçari Leonard Cela, 23-vjeçari Medulaj dhe i akuzuari i katërt, Alfred Hoxha, 27 vjeç, pranuan se posedonin një drogë të klasit B me qëllim furnizimin dhe posedimin e parave të pasurisë kriminale.

Lexo me shume