Ukraina kërkon që Kryqi i Kuq të vizitojë burgun famëkeq

Zyrtarët ukrainas i kanë kërkuar Kryqit të Kuq të kryejë një mision në një kamp burgu famëkeq në lindje të vendit të pushtuar nga Rusia.

Shefi i kabinetit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, kërkoi që Kryqi i Kuq (KNKK) të vizitojë burgun Olenivka në Donetsk brenda tri ditëve.

“Ne thjesht nuk mund të humbim më shumë kohë. Jetët e njerëzve janë në rrezik”, shkroi ai në Twitter.

Muajin e kaluar, Kryqi i Kuq u përpoq të siguronte hyrjen në kamp, ​​por tha se ishte mohuar nga autoritetet ruse.

Burgu Olenivka ka qenë nën kontrollin e autoriteteve të mbështetura nga Rusia në Donetsk që nga viti 2014 dhe kushtet thuhet se janë jashtëzakonisht të këqija.

Në korrik, dhjetëra të burgosur ukrainas u vranë në sulmet me raketa në kamp, ​​për të cilat të dyja palët fajësuan njëra-tjetrën. Kyiv tha se burgu ishte në shënjestër të Rusisë për të shkatërruar provat e torturës dhe vrasjeve, ndërsa Moska fajësoi raketat ukrainase.

Të arrestuarit në vend përfshijnë anëtarë të batalionit Azov, të cilët ishin mbrojtësit e fundit të qytetit të Mariupolit, të cilët Rusia ka kërkuar t’i përshkruajë si neo-nazistë dhe kriminelë lufte.

Z. Yermak tha se ai ngriti çështjen e misionit gjatë një video-konference me zyrtarë nga KNKK dhe organizata të tjera ndërkombëtare. Ai ka kërkuar që udhëtimi të bëhet deri të hënën.

“Ukraina… do të kontribuojë në këtë mision në çdo mënyrë të mundshme,” tha ai në Telegram, duke shtuar se nuk e kuptonte pse një mision për të inspektuar Olenivka nuk ishte vendosur ende.

Presidenti Volodymyr Zelensky përsëriti thirrjeve dhe akuzoi Kryqin e Kuq për mosveprim, duke thënë se ai “detyrime, kryesisht të një natyre morale”.

Në fjalimin e tij të natës të enjten, Zelensky tha se ai besonte se Kryqi i Kuq “nuk është një klub me privilegje ku dikush merr një rrogë dhe shijon jetën. Por kërkon udhëheqje,” tha Zelensky “.

Ai tha se një mision në kampin e burgut mund të organizohet i ngjashëm me atë të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), e cila vizitoi stacionin bërthamor të Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia në gusht.

Muajin e kaluar, drejtori i përgjithshëm i organizatës Robert Mardini tha se bisedimet po vazhdonin me autoritetet ruse për aksesin në Olenivka, por përfundimisht u refuzuan.

Lexo me shume