Ukraina përballet me ndërprerje të energjisë elektrike pas sulmeve me raketa ruse

Qindra mijëra njerëz në Ukrainën qendrore dhe perëndimore u zgjuan të shtunën nga ndërprerjet e energjisë elektrike dhe shpërthimet periodike të sulmeve me raketa, ndërsa mbrojtja ajrore ukrainase u përpoq të rrëzonte dronët dhe raketat.

Rusia ka intensifikuar sulmet e saj në termocentralet, sistemet e furnizimit me ujë dhe infrastrukturën tjetër kyçe në të gjithë vendin.

Forcat ajrore të Ukrainës thanë në një deklaratë sot se Rusia kishte nisur “një sulm masiv me raketa” duke synuar “infrastrukturën kritike”, disa orë pasi sirenat e sulmit ajror ranë në të gjithë vendin.

Ukraina tha se kishte rrëzuar 18 nga 33 raketa të lëshuara nga ajri dhe deti. Guvernatori i rajonit të Kievit, Oleksiy Kuleba, tha se vendi po “sulmohej masivisht” nga forcat ruse.

“Që në mëngjes, armiku ka sulmuar masivisht Ukrainën. Forcat e mbrojtjes ajrore kanë rrëzuar disa raketa. Por rreziku nuk ka kaluar, u kërkoj të gjithëve të qëndrojnë në strehimore dhe të ruajnë qetësinë!, tha Kuleba në një mesazh në Twitter.

/abcnews.al

Lexo me shume