Ukraina përgatitet për sulme nga Bjellorusia

Ukraina ka shtuar forcat e saj në rajonin verior pranë Bjellorusisë për çdo sulm të mundshëm përtej kufirit, ka thënë shtabi i përgjithshëm i Kievit Oleksii Hromov, shkruan The Guardian.

“Në periudhën që jemi tani, do të ketë kërcënime. Ne po reagojmë, tashmë kemi shtuar trupat në pjesën veriore. Bjellorusia është aleati kryesor i Rusisë në konflikt dhe ka lejuar forcat ruse të përdorin territorin e saj si trampolinë për të sulmuar Ukrainën,” tha Hromov.

/abcnews.al

Lexo me shume