“Urdhri nga Shqipëria”/ Shiti 82 kg kokainë, kërkohen 10 vjet burg për shqiptarin_664232eb8aed3.jpeg

“Urdhri nga Shqipëria”/ Shiti 82 kg kokainë, kërkohen 10 vjet burg për shqiptarin

Një 37-vjeçar shqiptar iu desh të dilte në gjyq para Gjykatës Penale të Luzernit për mbikëqyrjen e operacioneve zvicerane të një rrjeti droge nga shtëpia e tij. I akuzuari kishte borxhe kumari dhe udhëtoi për në Zvicër në shtator 2020 për t’i shlyer ato në shërbim të një bosi droge shqiptar. Policia e arrestoi në shtëpinë e tij në Reiden në mars 2021. Prej këtu ai organizonte dhe kryente tregtinë e drogës. Sipas aktakuzës, për gjashtë muaj të akuzuarit kanë arritur të shesin 82 kilogramë përzierje kokaine, e cila përbëhej nga rreth 61 kilogramë kokainë e pastër dhe material prerës. Ai arriti shitje prej rreth 3.5 milionë frangash. Prokuroria publike e akuzoi atë për trafik droge, pastrim parash dhe qëndrim të paligjshëm në Zvicër dhe kërkoi 10 vjet burg dhe dëbim nga vendi për 15 vjet.
I akuzuari thuhet se ka qenë në nivelin më të lartë të hierarkisë së rrjetit të drogës në Zvicër, por nuk ka pasur vetë kompetenca vendimmarrëse. “Gjithçka kontrollohej nga Shqipëria”, citoi portali “Pilatus Today” të thoshte prokuroria publike në aktakuzë. Kreu i trafikut të drogës njoftoi dërgesat me telefon dhe urdhëroi menjëherë kujt t’i dorëzohej kokaina dhe me çfarë çmimi. I pandehuri fillimisht e fshehu drogën në banesën e tij në Reid dhe në automjete, më pas mbushi porcionet e dëshiruara dhe i paketoi në çorape, për shembull. Të ardhurat nga trafiku i drogës ua kalonte korrierëve ose ua dorëzonte paratë agjencive të udhëtimit në Cyrih dhe Lucern.
I akuzuari mësohet se për punën e tij paguhej 3000 franga në muaj nga bosi i drogës. Policia gjeti mbi 100 mijë franga cash në banesën dhe automjetet e tij dhe gjithashtu sekuestroi mbi 2 kilogramë përzierje kokaine në Reiden. I akuzuari ka pranuar dhe ndodhet në burg të parakohshëm. Megjithatë, prezumimi i pafajësisë vlen deri sa ai të dënohet. Reiden ishte tashmë në fokus në vitin 2015 si baza e një rrjeti shqiptar të drogës. Në atë kohë, policia këtu dhe në Balsthal arrestoi dy shqiptarë rreth të 20-tave që shisnin heroinë dhe lëndë të tjera narkotike në kantonet Lucerne, Bernë, Solothurn dhe Aargau.

Burimi