Ushtria ukrainase: Kemi shkatërruar një pjesë të konsiderueshme të armëve ruse të transportuara me hekurudhë

Ushtria ukrainase thotë se ka shkatërruar një sasi të konsiderueshme armatimi ruse në një sulm kundër një qendre hekurudhore në rajonin lindor të Luhansk.

Sipas tyre, Rusia ka pësuar humbje të konsiderueshme në Kherson, Zaporizhzhia dhe Donetsk.

Por në përditësimin operacional të premten, Shtabi i Përgjithshëm nuk përmendi luftimet rreth Bakhmutit në Donetsk, ku forcat ruse duket se kanë bërë disa fitime ditët e fundit.

Por Shtabi i Përgjithshëm tha se Rusia vazhdon të përqendrojë përpjekjet e saj në përpjekjet për të zbatuar planet e saj për të arritur kufirin administrativ të rajonit Donetsk.

Shtabi i Përgjithshëm tha se sipas informacioneve paraprake, në zonën e stacionit hekurudhor në qytetin Antratsyt, Luhansk, ushtarët ukrainas shkatërruan një pjesë të konsiderueshme të armëve dhe pajisjeve ushtarake të armikut të transportuara me hekurudhë. Sasia dhe natyra e dëmit është duke u specifikuar. /abcnews.al

 

Lexo me shume