Vazhdojnë sulmet me raketa në Ukrainë, forcat ruse godasin sërish infrastrukturën energjetike

Forcat ushtarake ruse sulmuar sërish me raketa duke synuar objektet energjetike në Ukrainën perëndimore, tha në një deklaratë të rrjetit energjetik të vendit. Ai tha se ekipet kanë filluar të riparojnë objektet pas sulmit me raketa, ndërsa përpiqen të rivendosin furnizimin me energji elektrike.


Aktualisht, ka pasur kufizime të furnizimit me energji në Kiev, Chernihiv, Cherkasy, Zhytomyr, Sumy, Kharkiv, Poltava, Dnipropetrovsk, Zaporizhzhya dhe Kirovohrad. Me ardhjen e shpejtë të dimrit, forcat ruse kanë synuar infrastrukturën energjetike të Ukrainës për më shumë se një javë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se 30% e termocentraleve të vendit ishin shkatërruar nga bombardimet ruse.

/abcnews.al

Lexo me shume