Vdekja 32-vjeçarit/ Berisha akuzon policinë: I morën shpirtin në një mënyrë shtazore, kam burime se në komisariat e çuan të vdekur

Pasi nuk iu dha fjala në Kuvend, kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat në ambjentet e jashtme të Parlamentit. 

Ai komentoi vdekjen e të riut Laert Kurti, i cili humbi jetën ditën e sotme teksa po transportohej nga rajoni i policisë në drejtim të spitalit.
Berisha tha se kishte burime se 32-vjeçari kishte humbur ndjenjat gjatë rrugës që po transportohej për në komisariat dhe se uniformat blu i morën jetën në mënyrë shtazorë.

Berisha: Nuk ka sesi, nuk janë rastësi këto përsëritje periodike, policia është e mbushur me vrasës e trafikantë, me patronazhistë e kriminelë. Të marrësh vrasjet që kanë ndodhur nga policia për 18 muajt e fundit janë më të shumta se në Amerikë dhe në Europë. Sot është protesta kombëtare e universiteteve, shpreh solidaritetin më të madh për pedagogët që janë ngritur në një protestë kombëtare, për kërkesa elementare. Në këtë rast i kërkoj Ramës të plotësojë me urgjencë kërkesat e universiteteve, nuk është grevë e PD-së por e mbështet çdo kauzë të drejtë e do të bëje gjithçka për përmbushjen e kërkesave të tyre. Një përshëndetje të përzemërt dhe I garantoj të jenë të sigurt. Policia gënjen, siç tha për Klodian Rashën. Prisni kur të thonë se në një pellg ishte një revole. E kanë ndjekur, e kanë kapur e kanë future në makinë, janë sjellë shtazërisht me të dhe një burim më thitë se në komisariat e kanë sjellë të vdekur, pastaj me një makinë policie e kanë dërguar gjoja në spital. Po të lexoni komunikatën gjithçka tregon se i morën shpirtin në një mënyrë shtazore. PD -ja po i përgatit protestat. Janë dhënë udhëzimet për protesta masive.

Top ChannelLexo me shume