Vëllai i Sokol Olldashit i përgjigjet Berishës: Ti gënjen, e mban mend kur të erdhi Basha në zyrë duke qarë dhe more në telefon çdo kryetar PD-je?

Vëllai i Sokol Olldashit, Ardian Olldashi, ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se Sokol Olldashi ishte politikan më i aftë se Lulzim Basha. Por sipas Berishës, Olldashi humbi përballë Bashës, pasi bëri një gabim duke zgjedhur të mbështetet tek strukturat e partisë dhe jo tek anëtarësia. Ardian Olldashi thotë se kjo është gënjeshtër, pasi gara u manipulua nga Berisha.

“Nuk eshte e vertete! Ti e di mire qe Koli fitonte me cdo formule. Te merkuren ne darke, pra ne daten 26.06.2013, Basha te erdhi ne zyre gati duke qare dhe u keshillua me ty per nje terheqje te mundshme te tijen.

Per c‘arsye? Per arsyen se te dhenat qe vinin e jepnin Kolin ne avantazh.

Ti ke marr personalisht ne telefon pothuajse cdo kryetar neper rrethe. Natyrisht jo per ti uruar naten e mire, sepse ne fakt ishte darke, por per t’i kercenuar me shprehje qe me mire mos t’i perserisim.

Ty dhe jo vetem ty te vjen spontanisht pyetja: Nga i ditkam une keto gjera?

I di nga ata qe ate darke ishin prezent ne zyren tende.

Fatkeqesisht politika eshte i vetmi zanat per te cilin nuk behet shkolle. Rezultatet duken”, shkruan vëllai i Sokol Olldashit.

Sali Berisha ka krahasuar një ditë më parë të ndjerin Sokol Olldashi me ish-kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Berisha tha se Olldashi ka bërë gabim që ka dalë me mbështetjen e strukturave, ndryshe nga Basha që doli me anëtarët. Berisha thotë se është habitur me këtë gabim të bërë nga Olldashi, duke pasur parasysh aftësinë e tij.

“Sokol Olldashi ishte më epror se Lulzim Basha, pa diskutim. Por Sokol Olldashi, megjithëse politikan i mençur dhe i vendosur, në mënyrë të habitshme për mua, bëri një gabim thelbësor në fushatën e Sokolit.

Gabimi i tij ishte që mua më mbështesin strukturat, ato ishin pakica. Sokoli ishte një nga më të aftit dhe ishte i rritur në Partinë Demokratike, nuk arrita kurrë ta kuptoj se si doli me këtë tezë. E hapi fushën.

Basha doli me tezën, jam me anëtarët. Kur e vendosa një anëtar një votë, nuk kishte dalë asnjë kandidat zotëri”, tha Berisha.

E vërteta në fakt, të cilën Sali Berisha nuk e thotë dot, është fakti se Sokol Olldashi u vodh me leje pikërisht nga Berisha.

Ky i fundit doli hapur pro Lulzim Bashës dhe ndikoi për manipulimin e garës, ndryshe nga sa thotë tani, që fajin ia paskan pas strukturat.

 

Lexo me shume