Video/ 6 gola e spektakël në Bernabeu, Real e City lënë gjithçka për aktin II: Arsenal barazon 2-2 me Bayern_6639fae4c029d.jpeg

Video/ 6 gola e spektakël në Bernabeu, Real e City lënë gjithçka për aktin II: Arsenal barazon 2-2 me Bayern

Spektakël dhe një mbrëmje e madhe futbolli në çerekfinalet e para të Champions League, edhe pse me asnjë fitues. Në Bernabeu, Real Madrid e Manchester City ndajnë gjashtë golat, duke lënë hapur kualifikimin për kthimin në Etihad. Neglizhencë e Lunin në golin e Silva, pastaj përmbysje e Blancos me Rodrygo e Camavinga. Asgjë nuk mbaroi sepse Foden e Gvardiol janë snajper në goditjet e tyre, duke përmbysur ndeshjen. Supergoli i Valverde ktheu barazimin përfundimtar. Në Emirates Arsenal e Bayern Munich nuk arrijnë të kalojnë njëri-tjetrin, pavarësisht katër golave të shënuar. Avantazhi i Saka u përmbys nga Gnabry e Kane, përpara se Trossard të rikthente ekuilibrin.
REAL MADRID 3-3 MANCHESTER CITY
Real Madrid dhe Manchester City dhanë spektakël në ndeshjen e parë të çerekfinaleve të Champions League. Në Bernabeu përfundoi 3-3 me një seri lojërash dhe golash spektakolarë, parakalime dhe kundërparakalime. Anglezët kaluan në avantazh që në minutën e 2′ me një goditje dënimi të Bernardo, që befasoi Lunin. Real Madrid reagoi menjëherë për të bërë përmbysjen 2-1 që në minutën e 13 me autogolin e Dias pas një goditje të Camavinga dhe kundërsulmin e Rodrygo. Në pjesën e dytë, City nënshkroi rikthimin e tij brenda pesë minutave mes minutave 66′ dhe 71′ me dy super gola të Foden dhe Gvardiol. Asgjë nuk mbaroi, sepse nga ana tjetër Valverde hyri në festivalin e “golit të vitit” me një goditje fluturimthi me të djathtën, që rivendosi barazinë.
Lexo më tej: Xavi e Barcelona sfidojnë PSG e mikun Luis Enrique: “Ata favoritë, por mund të ëndërrojmë gjysmëfinalen”
Pas nëntëdhjetë minutash argëtim, emocione dhe gola (tre për secilën palë), Real Madrid dhe City do të garojnë për të hyrë në gjysmëfinalen e Champions League të mërkurën në Mançester. Ndeshja e parë në Bernabeu mes spanjollëve dhe trofembajtësve anglezë ishte një himn për futbollin e bukur, me gola që merituan duartrokitje, ritme intensive dhe shumë pak pauza. Barazimi është rezultati më i drejtë sepse asnjëra skuadër nuk do ta meritonte humbjen. Ancelotti, në ndeshjen e tij të dyqindtë në Champions, mund të pendohet për gabimin fillestar të Lunin, por skuadra e tij mundi të rikuperonte dy herë deficitin dhe besoi në të deri në fund. Kjo është arsyeja pse ata do të luajnë në shtëpinë e teknikut Guardiola me guxim dhe me besimin se fundi mund të jetë ndryshe nga ai i sezonit të kaluar, kur u mposhtën në gjysmëfinale.

ARSENAL 2-2 BAYERN MUNICH
Paradoksi i futbollit. Sepse Thomas Tuchel është kritikuar prej muajsh, madje është vënë në gijotinë, por në fund Bayern Munich i tij rrëmbeu një 2-2 ndaj Arsenal në ndeshjen e parë të çerekfinales së Champions pikërisht falë zgjedhjeve të tij. Një mbi të gjitha: Gnabry si titullar. Ish-i i madh i ndeshjes luajti që në fillim në vend të Müller, duke shënuar golin e barazimit momental 1-1, duke ndërprerë një fazë të ndeshjes në të cilën Gunners dukej se dominonin. Për më tepër: me përshpejtimet e tij ndeshja vërtetë ndryshoi. Anglezët kishin kaluar në epërsi me golin e Saka në minutën e 12′, më pas, pas golit të barazimit të Gnabry (në minutën e 18′), Kane shënoi me penallti për të kaluar avantazhin në krahun e bavarezëve 2-1 (në minutën e 32′). Trossard i hoqi fitoren Bayern dhe i dha shpresë Gunners me golin e 2-2 në minutën e 76′.

Burimi