VIDEO/ Gaza në prag të zisë së bukës, protestuesit izraelitë shkelin me këmbë ndihmat humanitare_66432ddd38c49.png

VIDEO/ Gaza në prag të zisë së bukës, protestuesit izraelitë shkelin me këmbë ndihmat humanitare

Protestuesit izraelitë bllokuan kamionët e ndihmave të destinuara për në Gaza të hënën, duke hedhur pako ushqimore në rrugë dhe duke grisur thasë me grurë në Bregun Perëndimor të pushtuar.
Kamionët, të cilët u vendosën në pikën e kontrollit Tarqumiya në perëndim të Hebronit, erdhën nga Jordania dhe u drejtuan për në Rripin e Gazës, ku njerëzit kanë nevojë të dëshpëruar për ndihmë humanitare.Lexo edhe :Related Posts
Pamjet e shpërndara në mediat sociale treguan protestuesit duke rrëzuar kutitë nga kamionët në tokë dhe duke i shkelur ato pasi kishin rënë.

Israeli right wing activists blocked aid trucks which were on their way to Gaza today at the Tarqumiya crossing in the West Bank pic.twitter.com/fUd3ywuDbr
— Barak Ravid (@BarakRavid) May 13, 2024

Sipas raportimeve në mediat izraelite, grupi aktivist Tzav 9 ishte përgjegjës për organizimin e protestës.
Raportet e mediave izraelite e përshkruajnë atë si një grup të krahut të djathtë që po kërkon të ndalojë transferimin e ndihmave humanitare në Gaza, ndërkohë që pengjet izraelitë mbahen atje.

Vuelvo a repetirlo, QUE ASCO DAIS 🤮 pic.twitter.com/EP2TKqbJoh
— Yla (@Ylainoa) May 13, 2024

Në një deklaratë të cituar nga Jerusalem Post, Tzav 9 dënoi disa nga veprimet e protestuesve.
Katër protestues, duke përfshirë një të mitur, u arrestuan në demonstratë, sipas një deklarate nga avokatët e tyre.
Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, tha se sjellja e protestuesve ishte plotësisht dhe krejtësisht e papranueshme dhe Shtëpia e Bardhë po ngre shqetësimet e saj me nivelin më të lartë të qeverisë izraelite.
Situata humanitare në Gaza është një çështje shqetësuese e madhe për shumë në komunitetin ndërkombëtar.
Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së ka paralajmëruar se palestinezët në Gazën veriore po përjetojnë uri.
Në jug, ku shumica e palestinezëve kanë kërkuar strehim, situata humanitare është përkeqësuar pasi Izraeli nisi një operacion në Rafahun lindor, duke mbyllur pikën hyrëse për ndihma nëpërmjet Egjiptit.
Agjencitë e ndihmës thonë se marrja e furnizimeve përmes një tjetër kalimi jugor, Kerem Shalom, është gjithashtu jashtëzakonisht e vështirë për shkak të situatës së sigurisë atje.
Izraeli ka pohuar prej kohësh se është i përkushtuar për të lehtësuar dërgesat e ndihmave humanitare në dhe brenda Gazës dhe ka akuzuar Hamasin për vjedhjen e ndihmës së caktuar për civilët.
Incidenti ndodhi në të njëjtën ditë që një anëtar i stafit të OKB-së u vra dhe një tjetër u plagos ndërsa ata po udhëtonin për në një spital në Gaza. /vizionplus.tv

Burimi