VIDEO/ Persona të armatosur sulmojnë furgonin që po transportonte një të burgosur, vriten dy policë burgjesh_66436612aec45.jpeg

VIDEO/ Persona të armatosur sulmojnë furgonin që po transportonte një të burgosur, vriten dy policë burgjesh

Të paktën dy oficerë burgu u vranë në qytetin e Normandisë, Yves, në Francën veriore, kur furgoni me të cilin po transportonin një të burgosur u sulmua mëngjesin e së martës.
Ministri francez i Drejtësisë Eric Dupond-Moretti raportoi vdekjen e “dy punonjësve” dhe plagosjen e rëndë të tre të tjerëve që ndodheshin në furgon.
Pas sulmit të kryer nga grupi i kriminelëve, i burgosuri arriti të arratisej.

BREAKING: Special forces deployed after armed attack on prison convoy on A154 motorway in northwest France’s Eure, which left two officers dead and three others seriously injured, French justice minister says#France #Shooting #ArmedAttack #NorthwestFrance #Eure pic.twitter.com/JlR68sjnpk
— Europe Cognizant (@EuropeCognizant) May 14, 2024

Një burim policor i tha Agence France-Presse (AFP) se numri i të vdekurve ishte rritur në tre, pasi një nga të plagosurit ndërroi jetë më pas.
I burgosuri, i quajtur Mohamed A, me nofkën “The Fly” , i akuzuar për vjedhje dhe tentativë vrasjeje, po transferohej nga Rouen në Evreux, ndërsa sulmi ndodhi në hyrje të Evreux, pak pas orës 11:00.
Sipas një burimi tjetër policor të kontaktuar nga AFP, sulmi është kryer nga një grup prej disa kriminelësh, të cilët kanë përdorur dy automjete.

#Eure Un routier dans l’#eure qui passe après l’évasion du détenu et le braquage #Braquage pic.twitter.com/ujzRaplwmq
— oumse-dia (@oumsedia69) May 14, 2024

Një nga ato automjete u gjet i djegur menjëherë pas sulmit, në një vend të pazbuluar. Të njëjtat burime theksuan se edhe kriminelët janë arratisur, ndërsa njëri prej tyre ka mbetur i plagosur.

🚨🇫🇷 ALERTE : Voici les premières images des assaillants qui ont permis l’évasion dans l’#Eure de Mohamed A, surnommé “La Mouche”, connu pour vol avec effraction et tentative d’homicide et qui serait à la tête d’un réseau de stupéfiants. (Le Parisien ) pic.twitter.com/T2D0AY6SGj pic.twitter.com/4CiamHIGjW
— میری ادھوری کہانی (@Ranikhan2262) May 14, 2024

Reagimi i parë i Emmanuel Macron
“Sulmi i mëngjesit të sotëm, i cili u kushtoi jetën zyrtarëve të burgjeve, është një tronditje për të gjithë ne. Kombi qëndron pranë familjeve, të lënduarve dhe kolegëve të tyre”, shkroi Emmanuel Macron në Twitter.

L’attaque de ce matin, qui a coûté la vie à des agents de l’administration pénitentiaire, est un choc pour nous tous.
La Nation se tient aux côtés des familles, des blessés et de leurs collègues.
Tout est mis en œuvre pour retrouver les auteurs de ce crime…
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) May 14, 2024
 

/vizionplus.tv

Burimi