VIDEO/ Prodhonte armë për rusët, merr zjarr fabrika, vdesin 3 persona

Një shpërthim i madh vrau tre persona në një fabrikë baruti që punonte 24/7 për të prodhuar raketahedhës dhe sisteme të mbrojtjes ajrore për luftën në Ukrainë.

Uzina e Barutit në Perm, e cila prodhon armatime Grad dhe Smerch për trupat ruse, thuhet se u përfshi nga flakët.

Pamjet video treguan një shtëllungë tymi që ngrihej në distancë, me disa dëshmitarë që pretendojnë se e kishin parë shpërthimin në momentin e sulmit.

Dy nga ata që u vranë dyshohet se u dogjën të gjallë, ndërsa të tjerë dyshohet se kanë vdekur dhe janë varrosur nën rrënoja.

Uzina gjithashtu prodhonte ngarkesa motorike për raketat e avionëve, sisteme përforcuese për raketat e lundrimit dhe produkte për sistemin e mbrojtjes raketore A-135.

Raportet sugjeruan se kishte një shpërthim dhe zjarr të shtunën rreth orës 20:00 në sektorin e fabrikës.

Shpërthimi erdhi mes dyshimeve për sabotim të lidhur me një seri zjarresh në vendet kryesore ruse gjatë luftës.

Sipas raporteve, Komiteti Hetimor Rus po kryen një hetim mbi shpërthimin e së shtunës.

Muajin e kaluar uzina e municioneve Perm njoftoi se kishte rekrutuar 350 staf shtesë për të nxitur përpjekjet e Putinit për luftë.

Fuqia punëtore shtesë do të lejonte që uzina të punonte me tre turne gjatë një periudhe 24 orëshe për të siguruar municione për luftën në Ukrainë.

Kjo pason raportet se Rusia ka pasur mungesë të raketave me të cilat të synojë Ukrainën.

Një shpërthim i mëparshëm në të njëjtën fabrikë mbrojtëse në Perm ndodhi më 1 maj, në të cilin u vranë tre gra.

Në shpërthimin e fillimit të majit, një dëshmitar okular i tha gazetës Komsomolskaya Pravda: “Ndërtesa sapo fluturoi në ajër”.

/Abcnews.al/

Lexo me shume