VIDEO/ Publikohen imazhet e para tronditëse pas dëmtimit të “Nord Stream”

Ditën e sotme janë publikuar imazhet e para të gazsjellësit Nord Stream, i dëmtuar disa ditë më parë në zonën pranë Detit Baltik.

Imazhet tronditëse tregojnë mbetjet e tubacionit.

Tubacionet Nord Stream 1 dhe 2  lidhin Rusinë me Gjermaninë dhe kanë qenë në qendër të tensioneve me Rusinë.

Vladimir Putin ndërpreu furnizimin me gaz në shenjë hakmarrjeje për sanksionet e vendosura pas pushtimit të tij në Ukrainë dhe është akuzuar se ka urdhëruar sulmin ndaj tubacionit.

Pamjet e marra nga hetuesi suedez tregojnë metal të përdredhur në tubacionin Nord Stream 1, 79 metra  poshtë në Detin Baltik.

“Është vetëm një forcë ekstreme që mund të përkulë metalin kaq të trashë në mënyrën se si ne po shohim,” tha operatori i dronëve Trond Larsen për Expressen, i cili zbuloi pamjet.

Videoja tregon se rreth 165 metra tubacion është shkatërruar ose varrosur nën fundin e detit.

Larsen, i cili pilotoi dronin zhytës që kapi videon, tha gjithashtu se mund të shihej gjithashtu “një ndikim shumë i madh në shtratin e detit rreth tubit”.

Dy tubacionet Nord Stream u dëmtuan nga shpërthimet nën Detin Baltik midis Danimarkës dhe Suedisë në fund të shtatorit, duke shkaktuar katër rrjedhje.

Autoritetet suedeze njoftuan më 6 tetor se kishin kryer një inspektim nënujor të vendit dhe kishin mbledhur “pjesë provash” dhe inspektimet mbështetën dyshimet për sabotim të mundshëm.

Ndërkohë, policia daneze të martën tha se kishte përfunduar disa inspektime të rrjedhjeve në zonën daneze, së bashku me shërbimin e inteligjencës PET./Abcnews.al/

Lexo me shume