VIDEO/ Shpërthimi i avionit rus, 4 të vdekur dhe 6 të zhdukur, dhjetëra apartamente shkrumbohen nga flakët

Një aeroplan luftarak rus u rrëzua në një ndërtesë banimi në qytetin jugor të Yeysk të hënën.

Apartamentet rreth vendit të ngjarjes u përfshinë nga zjarri ndërsa katër persona humbën jetën, thanë zyrtarët.

Gjashtë persona të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Agjencitë ruse thanë se pilotët ishin hedhur.

Agjencia e lajmeve Tass citoi selinë për përpjekjet e shpëtimit duke thënë se 25 të tjerë ishin plagosur.

Anna Minkova, zëvendës guvernatore e rajonit Krasnodar, më herët shkroi në Telegram se tre persona kishin vdekur dhe 10 të tjerë ishin dërguar në spital pasi ishin asfiksuar nga thithja e tymit.

Pamjet nga vendi treguan pjesë të mëdha të ndërtesës në flakë pas përplasjes. Autoritetet lokale më vonë thanë se zjarri ishte shuar.

RIA në pronësi të shtetit tha se përplasja ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor nga një aeroport ushtarak.

Lexo edhe: Rrëzohet avioni ushtarak rus, përplaset me ndërtesën shumëkatëshe

Ai citoi ministrinë e Mbrojtjes të thoshte se pilotët kishin raportuar se një motor kishte marrë zjarr gjatë ngritjes dhe karburanti i avionit ishte ndezur më pas kur goditi ndërtesën.

Komiteti Shtetëror Hetimor i Rusisë, i cili merret me krimet e rënda, tha se kishte hapur një çështje penale dhe kishte dërguar hetuesit në vendngjarje.

Kremlini tha se presidenti Vladimir Putin kishte urdhëruar t’u jepej e gjithë ndihma e nevojshme viktimave. Ai urdhëroi ministrat e Shëndetësisë dhe të Urgjencave të fluturojnë në rajon.

Guvernatori rajonal i Krasnodarit, Veniamin Kondratyev tha se zjarri kishte shpërthyer në një ndërtesë nëntëkatëshe.

“Zjarri përfshiu disa kate menjëherë. Shtatëmbëdhjetë apartamente u dëmtuan paraprakisht,” tha ai në Telegram.

Incidenti vjen gati tetë muaj pasi Rusia dërgoi trupat e saj në Ukrainë. Yeysk është i ndarë nga territori i pushtuar rus në Ukrainën jugore nga një shtrirje e ngushtë e Detit Azov./Abcnews.al/

Lexo me shume