Video- Sot seanca në Apel/ Salianji “bashkon” deputetët e PD

Sot në orën 10:30 në Gjykatën e Apelit do të zhvillohet seanca ndaj deputetit të PD Ervin Salianji.

 

Ai akuzohet se Prokuroria se ka kryer kallëzim të rremë në dosjen “Babale” së bashku me Fredi Alizotin, Albert Veliun dhe gazetarin Jetmir Olldashi.

 

Në mbështetje të Salianjit, kanë dalë edhe deputetët e PD, të grupit “Alibeaj” dhe “Berisha”.

 

Në seancën e parë që duhej të mbahej në 4 korrik, Salianji tha se proceë është i manipuluar me një dëshmitar të rremë.

 

Çështja “Babale” solli edhe dorëheqjen e ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

 

Ndërsa Salianji akuzon edhe vëllain e ish-ministrit, Geron Xhafa ë të lidhur me trafik droge.

 

Ëpas prokurorisë, kjo gjë nuk ishte gjë tjetër veçse një skenar që përfshiu dëshmitarin “X” dhe një shok të tij të joshur për përfitim personal.

 

Por Albert Veliu, njohur ndryshe ë Babalja, u largua për azil politik, kurse bashkëpunëtori i tij, Fredi Alizoti, i vetmi që bëri burg ëpas Gjykatës së Apelit u tërhoq nga apelimi, paë e ka vuajtur dënimin.

 

Në këto kushte, Salianji pret të jetë dyfish i akuzuar, jo vetëm nga prokuroria por edhe nga Geron Xhafa për të cilin Gjykata e Apelit kërkoi të njoftohet për nisjen e proceët, paë ka statuën e viktimës dhe të dëmtuarit.

 

 

Lexo me shume