Video/ Vlahovic përplaset te shtylla, Lazaro humbi rastin e bujshëm në të 94′: Torino e Juventus ndajnë pikët

Derby i Torinos, i dyti i sezonit në Serie A, nuk pati fitues apo humbës. Torino dhe Juventus nuk shkuan përtej një barazimi 0-0 në Olimpico Grande Torino. Në pjesën e parë, rastet më të mira i krijoi skuadra e teknikut Allegri. Vlahovic, u ndal fillimisht nga një shtyllë flagrante në minutën e 7’ dhe më pas nga Milinkovic-Savic në minutën e 31’. Pas pushimit, Torino e Juric (i përjashtuar për protesta në fund) ngriti qendrën e gravitetit duke impenjuar Szczesny me Sanabria, por pa gjetur goditjen e duhur. Juventusi mbetet i treti, -5 nga Milan.

Një pjesë për secilin dhe nga një pikë në fund. Juventus ishte më i rrezikshëm në 45 minutat e para, Torino dominoi pjesën e dytë. Në fund derbi i ‘Mole’ përfundoi barazim dhe pa gola. Mbrojtjet – dhe mbrojtësit (nga Buongiorno te Bremer) – morën më të mirën ndaj sulmuesve. Zapata pa t’i anulohej një gol dhe Lazaro iu afrua golit të fitores pas minutës së nëntëdhjetë. Por jo më parë se Vlahovic të humbte dy raste të pastra në fillim të ndeshjes. Shtylla dhe pritja e shkëlqyer e bashkëkombasit Milinkovic ndalën sulmuesin serb.
Lexo më tej: John Elkann e letra për aksionerët: “Viti zero për Juventus, Giuntoli do të plazmojë të ardhmen”
Kështu, duke marrë parasysh të gjitha gjërat, Zonja konsolidon vendin e tretë dhe shton një tjetër tullë në rrugën drejt zonës Champions League. Ndërsa ekipi Granata merr veten pas disfatës në Empoli dhe mban gjallë ëndrrën europiane.

FT | ⌛️ | The Derby ends in a draw.#ToroJuve pic.twitter.com/OHtGMdHX6k
— JuventusFC 🇬🇧🇺🇸 (@juventusfcen) April 13, 2024

Burimi