Vitamina E: Për çfarë përdoret dhe në cilat ushqime gjendet

Vitaminat, siç e dimë, janë mikronutrientë shumë të rëndësishëm për trupin tonë, sepse ato ndihmojnë enzimat të përshpejtojnë reaksionet kimike që janë thelbësore për trupin tonë. Ndër të gjitha ato që konsiderohen thelbësore, vitamina E është një nga më të vlefshmet për sigurimin e shëndetit të mirë.

I njohur gjithashtu si tokoferol, është një përbërës i tretshëm në yndyrë që duhet të merret përmes dietës për t’u ruajtur në mëlçi në doza të vogla. Ndër vetitë e shumta të vitaminës E, veprimi i saj antioksidant është padyshim më i njohuri. Së bashku me vitaminën C, ajo konsiderohet në fakt vitamina më antioksidante, e aftë për të luftuar radikalet e lira, për të ngadalësuar plakjen dhe për të nxitur rinovimin e qelizave.

Por kjo nuk është e gjitha. Ka shumë përfitime të tjera që vitamina E i ofron trupit, prandaj është thelbësore të sigurohet një marrje e duhur ditore e saj përmes dietës. Pra, le të shohim se për çfarë përdoret vitamina E dhe në cilat ushqime gjendet.

Vetitë dhe përfitimet e vitaminës E

Vitamina E vepron si një aleat i shëndetit në trup. Në fakt, aktiviteti i tij i fortë antioksidant është i dobishëm në parandalimin e kancerit dhe të gjitha atyre sëmundjeve të lidhura ngushtë me plakjen qelizore, ndërsa vetitë e tij antikoagulante e bëjnë atë një aleat të shkëlqyer kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Përveç kësaj, vitamina E minimizon mundësinë e embolive, pllakave dhe mpiksjes në arterie, falë aftësisë së saj për të reduktuar proceset e grumbullimit të trombociteve, duke siguruar densitetin e duhur të gjakut.

Është gjithashtu e nevojshme për procese të caktuara metabolike dhe ka një efekt pozitiv në mbrojtjen imune. Studimet e fundit kanë treguar gjithashtu se, falë aftësisë së saj për të neutralizuar dëmtimin e neuroneve nga radikalet e lira, vitamina E ndihmon në luftimin e rënies njohëse dhe sëmundjeve neurodegjenerative si Alzheimer.

Së fundi, nuk mund të mos përmendim vetitë e tij mbrojtëse dhe antioksiduese në inde, si lëkura dhe flokët. Për këtë arsye, vitamina E përdoret gjerësisht si një përbërës kozmetik në trajtimet kundër plakjes.

Mungesa ose teprica e vitaminës E

Trupi ynë ka nevojë për një sasi minimale të vitaminës E për të funksionuar sa më mirë. Kërkesa ditore, në fakt, është rreth 10-13 mg për fëmijët dhe të rriturit. Duke pasur parasysh vlerën e ulët, është vërtet e vështirë për të trajtuar mungesën e vitaminës E nëse ndiqni një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar.

Nga ana tjetër, një mungesë e mundshme e vitaminës E mund të justifikohet nga kushtet e kequshqyerjes ose nga çrregullimet e sistemit nervor dhe metabolizmit të përgjithshëm.

Efektet e mungesës së vitaminës E ndihen në nivelin nervor dhe mund të shfaqen si çrregullime të tilla si ataksi. humbje progresive e koordinimit të muskujve.

Në të kundërt, kur merret në doza të tepërta, vitamina E mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut dhe çrregullime të tiroides. Mund të shkaktojë gjithashtu shqetësime të tretjes, të përzier dhe të vjella. Duke marrë parasysh që trupi asimilon vetëm një pjesë të vogël të vitaminës E që përmban ushqimi, çdo tepricë mund të jetë për shkak të keqfunksionimeve metabolike ose abuzimit me suplementet.

Ushqimet më të pasura me vitaminë E

Në këtë pikë lind pyetja: Ku gjendet vitamina E dhe cilat ushqime janë të pasura me të? Prania e saj është e garantuar në shumë ushqime, ndaj plotësimi i nevojës ditore për vitaminë E është jashtëzakonisht i thjeshtë. Në fakt gjendet në shumë ushqime bimore, duke përfshirë frutat e thata, drithërat dhe perimet.

Ushqimet më të pasura me vitaminë E janë kryesisht ato që i përkasin kategorisë së farave vajore, si ato të lulediellit dhe vaji përkatës. Ullinjtë, kikirikët dhe disa drithëra si misri dhe embrioni i grurit janë gjithashtu burime të mira të vitaminës E.

Vitamina E gjendet gjithashtu në perimet me gjethe jeshile dhe megjithëse përmbahet në sasi më të vogla se ushqimet e tjera, spinaqi, brokoli dhe domatet gjithashtu mund të kontribuojnë në plotësimin e kërkesave totale./abcnews.al

Lexo me shume