Vladimir Putin uron Xi: Mezi pres zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve

Presidenti rus Vladimir Putin i ka dërguar një mesazh urimi Xi për mandatin e tij të tretë, thotë Kremlini.

Putin i tha Xi se mezi priste zhvillimin e mëtejshëm të “marrëdhënieve gjithëpërfshirëse” midis dy vendeve.

Aleatët u takuan për herë të fundit në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Kazakistan, ku ata mbajtën një takim kokë më kokë duke rikonfirmuar lidhjet e tyre.

Në shkurt, të dy vendet deklaruan një miqësi pa kufij dhe “pa zona të ndaluara bashkëpunimi”  pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën./Abcnews.al/ 

Lexo me shume