Vranë gazetaren që denoncoi korrupsionin në Maltë, deklarohen fajtorë dy të pandehurit

Dy vëllezër të akuzuar për vrasjen e gazetares malteze Daphne Caruana Galizia në vitin 2017 u deklaruan fajtorë në ditën e parë të gjyqit të tyre të premten në Valetta.

“Ata po e pranojnë fajin”, tha avokati i George dhe Alfred Degiorgio, Simon Micallef Starface.

Dy të pandehurit fillimisht ishin deklaruar të pafajshëm për akuzën se ndërtuan, vendosën dhe shpërthyen bombën që vrau gazetaren që denoncoi përmes blogut Running Commentary korrupsionin endemik në ishull. Megjithatë, pas një shtyrjeje fillestare, ata ndryshuan deklaratat e tyre dhe u deklaruan fajtorë në këmbim të mëshirës së gjykatës.

Paul Caruana Galizia, një nga tre djemtë e gazetares, e mirëpriti pranimin e fajësisë, duke e përshkruar atë si një “rreze drite mes reve”.

Vdekja e gazetares 53-vjeçare, më 16 tetor 2017, tronditi vendin më të vogël të BE-së dhe gjithë Evropën.

Zëvendës prokurori Philip Galea Farrugia u kërkoi nëntë anëtarëve të jurisë të qëndronin të paanshëm.

“Çfarëdo që të besoni, nuk duhet të ndikojë në vendimin tuaj”, theksoi ai.

Në gjykim janë të pranishëm shumë përfaqësues të shoqatave për mbrojtjen e lirisë së shtypit, si Reporterët pa Kufi (RSF) dhe Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias.

Gazetarja u vra në makinën e saj, pranë shtëpisë së saj, pak orë pasi kishte postuar mesazhin e mëposhtëm: “Ka të korruptuar kudo. Situata është e dëshpëruar”.

Vitin e kaluar, vëllezërit Degiorgio thanë se ishin të gatshëm të implikonin një ish-ministër në këtë rast nëse do të faleshin, gjë që në fund nuk ndodhi.

George Degiorgio e kishte rrëfyer vrasjen në korrik gjatë marrjes në pyetje, duke e quajtur atë vetëm biznes. Një i pandehur i tretë, Vincent Muscat, u deklarua fajtor vitin e kaluar dhe u dënua me 15 vjet burg. Prokurori i rrethit tha sot se Muscat do të dëshmojë në gjyqin e dy vëllezërve.

Biznesmeni i pasur Jørgen Fenek, i cili dyshohet se urdhëroi vrasjen e gazetares, mbetet në paraburgim, por ende nuk ka dalë në gjyq dhe mohon çdo përfshirje në këtë rast.

Vdekja e Daphne Caruana Galizia shkaktoi një skandal në vend dhe çoi në dorëheqjen, në janar 2020, të kryeministrit Joseph Muscat, i cili u akuzua për përpjekje për të mbuluar miqtë dhe aleatët e tij politikë të përfshirë në këtë rast. Sipas një hetimi, rezultatet e të cilit u bënë publike në vitin 2021, shteti mban një pjesë të përgjegjësisë për vrasjen e gazetares, kryesisht sepse krijoi një “klimë mosndëshkimi” për ata që donin t’i mbyllnin gojën.

Pjesa më e madhe e çështjes mbështetet në dëshminë dhe të dhënat telefonike të ndërmjetësit të autorëve, Melvin Theuma, të cilit iu dha falja presidenciale në këmbim të informacionit që ai zbuloi. Ai pretendon se vrasja e gazetarit ishte urdhëruar nga Fenech, i cili drejtonte një konsorcium që iu dha një kontratë shtetërore për të ndërtuar një termocentral në vitin 2015. Fenech u arrestua në nëntor 2019.

Caruana Galizia kishte zbuluar ekzistencën e një kompanie “sekrete”, e cila supozohej të kanalizonte fonde në kompani të tjera me bazë në Panama në pronësi të ministrit të atëhershëm të Energjisë Conrad Mizzi dhe shefit të kabinetit të kryeministrit Keith Schebri.

Nuk ka asnjë provë që paratë ndryshuan duart, por një hetim i Reuters pas vdekjes së reporterit zbuloi se kompania ishte në pronësi të Fenech. /abcnews.al

Lexo me shume