Vrasja e Antonit në Mirditë, letra e bashkëshortes 22-vjeçare: E vërteta e historisë së gjakmarrjes
Kategoria: Kronikë
Publikuar nga: X.Tafa
  Koha për lexim: 3 Minuta

Vrasja e Antonit në Mirditë, letra e bashkëshortes 22-vjeçare: E vërteta e historisë së gjakmarrjes

Pak ditë më parë, një 34-vjeçar u gjend i vrarë në Zall Xhuxhe të Mirditës. 34-vjeçari, Eri Zefi, që njihej edhe me emrin Anton Zefi, ishte babai i një fëmije. Familjarët e tij akuzuan përmes Facebook-ut të ish kryeministrit Sali Berisha Policinë e Shtetit, që sipas tyre, po tenton të manipulojë provat.

Ndërsa sot ka reaguar bashkëshortja e tij. Përmes një letre dërguar në redaksinë e Syri.net, ajo tregon se bashkëshorti i saj ishte i pafajshëm, ndërsa vijon akuzat ndaj policisë për manipulim provash në vendngjarje. Në fund ajo ka edhe një apel: Të ndalet gjakmarrja dhe mbi të gjitha ajo mbi njerëzit e pafajshëm.

Pershendetja, un jam gruja Anton Zefit  i njohur ndryshe me emrin Eri Zefi, që asht vra me daten 02.10.19. Mu ma kan vra burrin edhe babain e fmijes tem 4 muajsh.

Un vet jam e huaj, por un dua drejtsi! Drejtsi per burrin tem. Burri jem ka humb jeten pa faj, gjith ka nejt me frik edhe me ne fund e kan vra. Femija jem 4 muajsh rritet pa bab, un gruja Antonit, jam pa informacione. Un dua ta di qka ka ndodh me burrin tem.  Gjysmen e fakteve kan lan me humb ne vendngjarje.

Jam tu ju lut te lutem me publiku ma shum per burrin tem. Ai ka dasht djalin e vet edhe ka vdek per ta. Nuk mundem me kuptu, qe gjakmarrja bohet me njerz te pa fajshem. Jam 22 vjece edhe kam mri ne fund. Kam humb burrin, jam pa letrat edhe kam frik qe djali jem nuk rritet ashtu si ka pas deshir burri jem.

Puna asht qe burri jem pa dit gja ka hec ne rrug tkeqe. Kan mashtru edhe asht bo gjakshkelmja.

Un kam shkruajt Sali Berishes, sepse un dua ndim per drejtsin e gjakmarrjes! Duhet ndalohet qe gjakmarrje merret ke njerz pa fajshem.

Un kam shku te vendi ku ka dal shpyrti burrit tim per me lan lulet edhe me kan afer shpirtit kti, edhe jo me gjet ata plumat qe kan kalu mbi trupin. Un smundem me kan rahat, se un e di 1000% qe burri jem ka lan jeten pa fajshem.

Burri jem ka pas boll frik per gjakmarje, gjdo nat ka rra ne mendime edhe me lot ne sy ngjum. Ama me qu burrin tem me mashtrimi deri atje ne kanal ku ska as njeri edhe me ma humb burrin nuk asht gjakmarje.

Aj qe ka bo gjakshkelmjen nuk asht burr. Ma ka humb gjynazin. Edhe ata policat kan len eksportizen ne gjys.

Kunati Jem Ndue Zefi ka vra martin ndrecen para njerzve edhe ka durzu veten ka pranu vrasjen.  Kur ka ndodh konflikti me Ndue Zefin edhe

Martin ndrecen ate nat ka pas marr martini burrin tem ne telefon sepse jan kan SHOK.

Por na ishum ne gjum, edhe asnjoni nuk kina degju telefonin. Kur jena qu mengjesin kina pas shum thirrjet humbur.

Pastaj Ne mengjes kur burri jem ka marr vesh qa ka bo vllavi vet ate nat me martinin, i ka ik truni burrit tem, antonit. Nuk ka mujt me besu si asht bo kjo puna mes shkove.

Gjdo nat me tha :,,asht gjynaf qe Ndue Zefi asht ne burg edhe smundet me pa femjit e vet, por ma gjynaf si martini nuk ka. Martini Smundet kur ma me marr femjit e vet ne krah, ska ma keq.”

Edhe sa her tha:,,oh zott un kam djalin aq vogel edhe e dua shum djalin tem un smundem me mendu mos me kan ma ketu per ta.”
Ate dhimbjen qe ka pas familija martinit ather, ate dhimbjen kina na familijarr tash, se do mos un bash me djalin 4 muajsh.

Nuk jam tu arrit me kuptu per ata qe ma kan vra burrin. Burri jem ska pas kur konflikte me shoket, as me njerzit tjer. Aj u kan urt ka ndimu njerzve kur ka mujt.

Un sot jam kan te policija. Kam permend emrin Sali Berisha, edhe qe ka publiku per burrin tem. Kam then policave, qe un mendoj jan korrupt. Mu me than jo ktu nuk ka polic korupt ktu nuk ka mundesi me bo ajo pun.

Shqiperia nuk duhet me bo gjakmarrjen ke njerz pa fajshem.

Ju lutem me ndimoni me publiku per drejtsin e burrit tim, edhe per drejtsin te gjithave qe humbin jeten pa fajshem ne gjakmarrje

Qeveria britanike njoftoi sot se kishte marrë vendim për të shtyrë prezantimin e buxhetit, parashikuar më 6 nëntor, për shkak të kërkesës...
Dëshira për pushtet dhe influencë ka prekur dhe ‘njerëzit e Zotit’. Elvis Naçi imami i xhamisë së Urës së Tabakëve, i njohur tashmë...
Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve. Operacioni policor i koduar “Kombinati”,...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Operacioni...
Tiranë Policia Rrugore e Tiranës, nisur nga prioritetet e kontrollov policore për parandalimin e aksidenteve rrugore, ka ushtruar kontroll...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Së fundmi, në Shqipëri, ashtu si edhe në vendet e tjera të botës po zhvillohet një formë inovative e të bërit tregti. Janë të shumtë...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...