Vritet në Gaza anëtari i stafit të OKB-së, një tjetër i plagosur_66433be25b629.webp

Vritet në Gaza anëtari i stafit të OKB-së, një tjetër i plagosur

Kombet e Bashkuara thonë se një nga anëtarët e stafit të saj u vra dhe një tjetër u plagos teksa po udhëtonin për në një spital në Gazën jugore të hënën.
Ai tha se punëtorët po udhëtonin me një automjet të OKB-së për në Spitalin Evropian pranë Rafah kur u goditën.
OKB-ja nuk përmendi se kush mendonte se ishte përgjegjës për sulmin.
Ushtria izraelite tha se sipas hetimeve fillestare, automjeti ishte goditur në një zonë luftarake aktive dhe nuk ishte vënë në dijeni për rrugën e saj.
Pamjet e postuara në mediat sociale dhe të verifikuara nga BBC tregojnë një automjet të OKB-së të goditur disa herë nga plumbat jashtë Spitalit Evropian.
IDF shtoi se incidenti ishte nën shqyrtim.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres tha se ishte “thellësisht i pikëlluar” kur mësoi për vdekjen e punëtorit dhe i dërgoi ngushëllimet e tij familjes, tha në një deklaratë zëdhënësi i tij Farhan Haq.
“Sekretari i Përgjithshëm dënon të gjitha sulmet ndaj personelit të OKB-së dhe bën thirrje për një hetim të plotë”, shtoi Haq.
Haq tha se viktima dhe personi që mbeti i plagosur ishin punëtorë ndërkombëtarë, jo palestinezë.
Në një deklaratë tjetër, Guterres tha se më shumë se 190 punonjës të OKB-së ishin vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës./vizionplus.tv

Burimi