Zbardhja e dhëmbëve në 20 minuta !
Zbardhja e dhëmbëve në 20 minuta !
Kategoria: Këshilla
Publikuar nga: X.Tafa
  Koha për lexim: 4 Minuta

Zbardhja e dhëmbëve në 20 minuta !

Metodat e zbardhjes së dhëmbëve janë një nga temat më të hulumtuara shpesh … Ngjyra natyrale e dhëmbëve, konsumimi i tepërt i çajit dhe kafesë për arsye të tilla si dhëmbët e verdhë është jashtëzakonisht e pakëndshme. Ne kemi përpiluar metodat e zbardhjes së dhëmbëve me materiale natyrore për ju në shtëpi. Këtu janë metodat e zbardhjes së dhëmbëve që do të aplikoni për pak sa 20 minuta …
Metodat natyrale të zbardhjes së dhëmbëve ishin objekt kurioziteti. Me këshillën e shumë ekspertëve, njerëzit filluan të preferojnë metoda natyrale sesa kimikate. Disa substanca të prodhuara për të zbardhur dhëmbët pas disa kohësh doli të dëmtojnë dhëmbët.Metodat natyrale të zbardhjes së dhëmbëve ishin objekt kurioziteti. Me këshillën e shumë ekspertëve, njerëzit filluan të preferojnë metoda natyrale sesa kimikate. Disa substanca të prodhuara për të zbardhur dhëmbët pas disa kohësh doli të dëmtojnë dhëmbët.

Smalti i dhëmbëve ka një strukturë të shpuar të mbushur me ushqimin që hamë. Prandaj, kur hani fruta shumëngjyrëshe si boronica, dhëmbët tuaj do të ndryshojnë ngjyrën për një kohë të shkurtër.

Struktura e smaltit të dhëmbëve nuk është problem për sa kohë që ju lani dhëmbët sepse ngjyra e dhëmbëve do të kthehet në normale. Sidoqoftë, disa lëndë ushqyese mund të shkaktojnë njollë më të përhershme të dhëmbëve. Dhëmbët mund të kthehen në të verdhë ose kafe, duke rezultuar në një pamje të shëmtuar.

Kafeja, çaji dhe pijet e gazuara janë njolla kafe dhe të verdha në dhëmbë. Pirja e duhanit dhe mos i kushtoni vëmendje shëndetit të gojës dhe dhëmbëve tuaj janë elemente që do të mposhtin buzëqeshjen tuaj të bukur. Për shkak se këta elementë rrisin strukturën poroze të smaltit të dhëmbëve.

Acidi në disa ushqime gjithashtu dëmton dhëmbët në mënyra të ndryshme. Mishi, produktet e qumështit, vezët, agrumet, sheqeri i përpunuar, çokollata, ëmbëlsuesit artificial, pije acidike dhe vajrat vegjetale janë ndër ushqimet që dëmtojnë dhëmbët.

Një nga gabimet më të zakonshme është të lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies. Edhe pse kjo ndihmon në parandalimin e disa kariesit, smalti i dhëmbëve nuk i jep kohën e duhur për të rigjeneruar vetë.

Ka edhe ushqime që zbardhin dhëmbët në mënyrë natyrale. Këto janë: dardha, mollë, karrota, speca, lulelakër, marule, brokoli dhe spinaq. Pretendohet se dhëmbët fitojnë bardhësi natyrale sidomos tek individët që rrisin konsumin e dardhës.

Disa nga këto ushqime janë të mira për dhëmbët për shkak të fibrave që ato përmbajnë, ndërsa të tjerët krijojnë një shtresë mbrojtëse në dhëmbë dhe ndihmojnë në parandalimin e ngjyrosjes së smaltit të dhëmbëve.

Llojet e djathit gjithashtu ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve. Sepse djathi përmban proteina që zbërthejnë acidin. Këto proteina prodhojnë pështymë në gojën tonë. Fosfori dhe kalciumi në pështymë gjithashtu ndihmojnë smaltin e dhëmbëve të rikuperojë mineralet që ka humbur.

Fërkoni pjesën e brendshme të lëvozhgës së portokallit me dhëmbët tuaj për 45 sekonda. Pjesa e bardhë e guaskës përmban një substancë që lehtëson dhëmbët më të bardhë. Lani dhëmbët tuaj gjysmë ore pas kësaj procedure.

Ju mund të përgatisni pastën tuaj të dhëmbëve me luleshtrydhe dhe karbonat. Luleshtrydhet është një zbardhues natyral. Thërrmoni luleshtrydhe dhe përzieni me karbonat. Aplikoni këtë përzierje në dhëmbët tuaj dhe lëreni për 20 minuta.

Pastaj lani. Pas kësaj, prisni gjysmë ore dhe lyeni dhëmbët normalisht. Kini kujdes që mos ta përdorni shumë shpesh këtë përzierje. Mund ta përdorni një herë në javë dhe një herë në dy javë.

Hani një mollë dhe një fetë papaja në ditë. Përbërësit në mollë dhe papaja gjithashtu do të ndihmojnë në forcimin e mishrave të dhëmbëve gjatë zbardhjes së dhëmbëve.

Në një gotë me ujë të valë, shtoni dy lugë sherebelë. Pas ngrohjes, gargarisni gojën me këtë përzierje pas çdo vakti. Përtypja e gjetheve të urtë pas vaktit do të funksionojë gjithashtu.

Fërkoni dhëmbët me pjesën e brendshme të lëvozhgës së bananes për dy minuta. Mund ta bëni këtë sa herë të dëshironi.

Acidi salicilik në banane është një substancë që ndihmon në zbardhjen e smaltit të dhëmbëve.

Derdhni pluhurin e karbonatit në furçën tuaj të dhëmbëve dhe fërkoni dhëmbët tuaj një nga një. Megjithëse aplikimi i tij është i çuditshëm për shkak të strukturës së tij të lulëzuar, do të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve.

Qeveria britanike njoftoi sot se kishte marrë vendim për të shtyrë prezantimin e buxhetit, parashikuar më 6 nëntor, për shkak të kërkesës...
Dëshira për pushtet dhe influencë ka prekur dhe ‘njerëzit e Zotit’. Elvis Naçi imami i xhamisë së Urës së Tabakëve, i njohur tashmë...
Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Operacioni...
Tiranë Policia Rrugore e Tiranës, nisur nga prioritetet e kontrollov policore për parandalimin e aksidenteve rrugore, ka ushtruar kontroll...
Ish-kryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në “Facebook” në lidhje me atentatin që është bërë ndaj prokurorit...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Së fundmi, në Shqipëri, ashtu si edhe në vendet e tjera të botës po zhvillohet një formë inovative e të bërit tregti. Janë të shumtë...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...