Zelennsky: Taktikat ruse në frontin lindor janë “të çmendura”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar komandantët rusë për “çmenduri” në përpjekjet e tyre për të kapur qytetin lindor të Bakhmut.

Qyteti, i cili ndodhet në rajonin e Donetskut dhe kishte një popullsi prej 70,000 banorësh paraluftës, ka qenë qendra e sulmeve ruse për muaj të tërë.

Pavarësisht një përparimi të mundshëm ukrainas në qytetin kyç të Khersonit, Zelensky tha se sulmet vazhduan.

Marrja e qytetit do të ishte një fitore simbolike për Rusinë.

“Këtu është më e dukshme çmenduria e komandës ruse,” tha Zelensky në fjalimin e tij të natës nga Kievi. Ditë pas dite, për muaj të tërë, ata po i çojnë njerëzit drejt vdekjes atje, duke përqendruar nivelin më të lartë të goditjeve të artilerisë”.

Oleksiy Arestovych, një këshilltar i Zelenskyt, tha se një ditë forcat ruse filluan tetë sulme të veçanta në Bakhmut para drekës dhe ishin shtyrë prapa në çdo rast.

Qyteti ndodhet në një rrugë kryesore që të çon në qytetet Sloviansk dhe Kramatorsk të kontrolluara nga ukrainasit. Ndërsa Rusia po lufton diku tjetër në Ukrainë, forcat e saj kanë bërë përparim rreth Bakhmutit në javët e fundit.

Analistët thonë se qyteti ka pak vlerë ushtarake në vetvete, megjithëse nëse do të binte, do të sillte qytete të tjera brenda rrezes së artilerisë ruse dhe do të ndihmonte në ndryshimin e narrativës së një konflikti në të cilin forcat e Moskës janë tërhequr gradualisht.

Trupat e rregullta ruse në rajon thuhet se po mbështeten nga mercenarët paraushtarakë Wagner.

Thuhet se themeluesi i grupit Yevgeniy Prigozhin dëshiron ta marrë qytetin si një çmim politik.

Të dielën, shefi mercenar pranoi ritmin e ngadaltë të përparimit rus në Bakhmut, duke thënë se trupat po fitonin vetëm “100-200 metra në ditë”.

“Njësitë tona po takohen vazhdimisht me rezistencën më të ashpër të armikut dhe unë vërej se armiku është i përgatitur mirë, i motivuar dhe punon me besim dhe harmoni”, tha Prigozhin në një deklaratë të publikuar nga një prej kompanive të tij.

“Kjo nuk i pengon luftëtarët tanë të ecin përpara, por nuk mund të komentoj se sa kohë do të zgjasë.”

Pavarësisht sulmeve intensive, Zelensky tha se forcat ukrainase po mbanin terrenin e tyre dhe i përshëndeti trupat e tij si “heronj”.

Forcat ukrainase gjithashtu vazhdojnë të avancojnë në jug drejt Khersonit, ku Rusia ka urdhëruar evakuimin e civilëve.

Ndërsa Zelensky nuk ofroi një përditësim të drejtpërdrejtë për avancimin, ai tha se trupat e tij “po forconin pozicionet kudo në front, duke zvogëluar aftësitë e pushtuesve, duke shkatërruar logjistikën e tyre dhe duke përgatitur lajme të mira për Ukrainën”.

Por zyrtarët në Kiev kanë paralajmëruar se forcat ruse po gërmojnë rreth qytetit dhe raportet e përgjuara të radios sugjerojnë se rekrutët rusë të sapo “mobilizuar” janë dërguar atje për të mbështetur mbrojtjen.

Arestovych tha të martën se asnjë forcë ruse nuk po përgatitej të tërhiqej nga qyteti dhe parashikoi se “betejat më të rënda do të zhvillohen për Kherson”.

Oleksii Reznikov, ministri i mbrojtjes i Ukrainës, tha se ritmi i avancimit po pengohej nga kushtet e lagështa, duke e bërë kundërsulmin më të vështirë se avancimi lindor që i shtyu trupat ruse me shpejtësi në shtator.

Diku tjetër, administratorët pro-rusë në provincën lindore Luhansk thanë se forcat ukrainase kishin filluar përsëri të përparonin në rajon. Ata thanë se luftime të ashpra po zhvillohen rreth qyteteve Kreminna dhe Svatove, të cilat ranë në duart e Rusisë në fillim të këtij viti.

/Abcnews.al/

Lexo me shume