Zelensky “sulmon” Izraelin: Marrëveshje bërthamore Rusi-Iran, na mungojnë sistemet mbrojtëse

Presidenti Vokodymyr Zelensky ka kritikuar neutralitetin e Izraelit në luftën në Ukrainë, duke thënë se vendimi i liderëve të tij për të mos mbështetur Kievin me armatim ka inkurajuar partneritetin ushtarak të Rusisë me Iranin.

Gjatë një konference ditën e hënë, të organizuar nga gazeta izraelite Haaretz, Zelenskyy përsëriti kërkesën e tij për teknologjinë antiraketë të Iron Dome të Izraelit për të penguar sulmet ruse.

Ushtria e Ukrainës po mund rusët në fushën e betejës, “por fatkeqësisht ne nuk kemi Kupolën tonë të Hekurt. Ne ende nuk kemi një sistem modern dhe efektiv të mbrojtjes ajrore dhe raketore që mund të sigurojë qiejt tanë.” tha ai.

Të hënën, ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz i tha homologut të tij ukrainas, Oleksiy Reznikov, se “Izraeli nuk do t’i sigurojë Ukrainës sisteme armësh”.

Që nga pushtimi rus në shkurt, Izraeli i ka ofruar ndihmë humanitare Ukrainës, por është frenuar nga sigurimi i pajisjeve ushtarake nga frika e dëmtimit të marrëdhënieve me Rusinë.

Vendimi “për të mos e mërzitur” Rusinë duke ndihmuar ushtarakisht Ukrainën mundësoi partneritetin midis Moskës dhe Teheranit, tha Zelensky, pa specifikuar se si saktësisht.

“Kjo aleancë e tyre thjesht nuk do të kishte ndodhur nëse politikanët tuaj do të kishin marrë vetëm një vendim në atë kohë,” tha Zelensky.“

Udhëheqësi i Ukrainës në disa raste ka kritikuar Izraelin për dështimin për të kundërshtuar me vendosmëri sulmin rus ndaj kombit të tij.

Programi bërthamor i Rusisë dhe Iranit?

Pasi shteroi rezervat e veta të raketave, Rusia kërkoi armë nga vendet e tjera, tha Zelensky.

“I gjeti në Iran. Unë kam një pyetje për ju: Si e paguan Rusia Iranin për këtë sipas jush? A është Irani i interesuar vetëm për para? Ndoshta jo, por ndihma ruse për programin bërthamor iranian.”

Ai tha se Rusia urdhëroi rreth 2,000 drone “kamikaze” Shahed-136 nga Irani, të njëjtin lloj që Kievi thotë se Moska ka përdorur në sulmet e saj të fundit kundër Ukrainës.

“Tingulli i neveritshëm i dronëve iranianë dëgjohet në qiellin tonë çdo natë. Sipas inteligjencës sonë, Rusia urdhëroi rreth 2,000 Shahed nga Irani”, tha Zelensky.

“Instruktorët iranianë erdhën për të mësuar rusët se si të përdorin dronët në Ukrainë.”

Irani ka mohuar se i ka ofruar Rusisë armë për luftë.

“Republika Islamike e Iranit në asnjë mënyrë nuk ka furnizuar asnjë palë me armë për t’u përdorur në luftën në Ukrainë dhe politika e saj është të kundërshtojë armatosjen e secilës palë me qëllimin për t’i dhënë fund luftës,” tha Hossein Amirabdollahian, ministri i jashtëm i Iranit./Abcnews.al/

Lexo me shume