Zhduket avioni me 5 pasagjerë gjermanë në Kosta Rika

Një avion me 5 pasagjerë gjermane u zhduk të premten në një zonë detare pranë Kosta Rikës, sipas një njoftimi të ministrisë së Sigurisë Publike të Amerikës Qendrore, Jorge Torres.

“Ne morëm një njoftim urgjent për zhdukjen e një avioni të vogël, i cili po fluturonte nga Meksika në aeroportin Limon”, tha ministri.

“Komunikimi i avionit me kullën e kontrollit humbi afër Barra de Parismina, në bregdetin e Kosta Rikës në Karaibe dhe ne aktivizuam menjëherë protokollet e brendshme” për ta lokalizuar atë, shtoi ministri.

Sipas, Torres, avioni u zhduk të premten në orën 18:00. Pas disa orësh, kërkimi për të u ndërpre për shkak të errësirës dhe kushteve të këqija të motit.

Kërkimet pritet të vazhdojnë edhe ditën e sotme.

/abcnews.al

Lexo me shume