Zjarr në burgun famëkeq të Iranit, të shtëna armësh dhe sirena

Një zjarr ka rënë në burgun famëkeq Evin të Iranit, ndërsa pamjet e postuara në internet tregojnë flakët dhe tymin që kanë pushtuar zonën.

Të shtëna me armë dhe alarme janë raportuar se vijnë nga burgu, vendi kryesor për ndalimin e të burgosurve politikë.
Një zyrtar i cituar nga media shtetërore tha se “telashet” që përfshinin “elementë kriminalë” ishin fajtorë për zjarrin, sipas BBC.

Zjarri vjen ndërsa Irani vazhdon të tronditet nga trazirat e tij më intensive në dekada.
Protestat janë mbajtur në të paktën 12 qytete në të gjithë vendin edhe këtë të shtunë.
Ato shpërthyen për herë të parë muajin e kaluar, pas vdekjes në paraburgimin policor të 22-vjeçares kurde iraniane Mahsa Amini.
Zyrtarët thonë se ajo vdiq pasi ishte në gjendje të rëndë shëndetësore, por familja e saj thotë se ajo vdiq pasi u rrah nga policia.
Qindra të arrestuar gjatë protestave thuhet se janë dërguar në Evin.
Agjencia shtetërore e lajmeve tha se të burgosurit në një nga krahët i kishin vënë zjarrin një prej dhomave të ruajtjes së burgut, por ende nuk ka konfirmime zyrtare.
“Situata aktualisht është plotësisht nën kontroll”, sipas një burimi të paidentifikuar.
Policia u pa duke hyrë në burg dhe media shtetërore raportoi gjithashtu se zjarrfikësit ndodhen në vendngjarje, ndërsa raportohet se forcat speciale janë vendosur në zonë.
Mësohet se forcat e sigurisë kanë mbyllur edhe rrugët që të çojnë në burg.
Një dëshmitar i tha agjencisë së lajmeve Reuters se “familjet e të burgosurve janë mbledhur para derës kryesore”.
Ata shtuan: “Unë mund të shoh zjarr dhe tym. Shumë forca speciale. Ambulancat janë gjithashtu këtu.”
Të burgosur politikë, gazetarë dhe shumë shtetas të huaj janë të burgosur në Evin.
Personat me shtetësi të dyfishtë britaniko-iranianë Nazanin Zaghari-Ratcliffe dhe Anoosheh Ashoori u mbajtën të dy nën akuzat për spiunazh, të cilat ata i mohuan, përpara lirimit të tyre në fillim të këtij viti. Ata u dënuan përkatësisht për gjashtë dhe pesë vite.
Burgu është kritikuar prej kohësh nga grupet perëndimore të të drejtave të njeriut. Human Rights Watch ka akuzuar autoritetet në burg për përdorimin e torturave dhe burgimit të pacaktuar, si dhe marrjen në pyetje të gjata dhe mohimin e kujdesit mjekësor për të burgosurit.
Një grup hakerësh që e quajnë veten Edalat-e Ali (Drejtësia e Aliut) postuan video në gusht të vitit të kaluar nga burgu Evin që tregonin rojet duke rrahur të burgosurit.
 

Top ChannelLexo me shume