Zjarret “pushtojnë” Kanadanë, mijëra qytetarë evakuohen

Vetëm 2 kilometra nga Fort Nelson, British Columbia, frontet e zjarrit që janë djegur ditët e fundit në veri të Kanadasë kanë arritur në qytet, me autoritetet që u bëjnë thirrje banorëve të largohen nga shtëpitë e tyre.
Sinoptikanët po bëjnë thirrje për erëra të forta që nxisin zjarret të dala jashtë kontrollit, i cili tashmë ka bërë që mijëra njerëz të evakuohen.
Në mbrëmjen e së dielës vonë, frontet e zjarrit mbuluan më shumë se 50 kilometra katrorë.
Ndërkohë thatësira shumëvjeçare dhe reshjet e kufizuara të borës në dimër po nxisin sjelljen ekstreme të zjarrit.
Rreth 3,500 njerëz janë evakuuar vetëm nga Fort Nelson që nga lëshimi i urdhrit të premten, dhe rreth 100 deri në 150 mbeten në qytet.
Autoritetet thonë se qyteti mund të mos ketë energji apo ujë për përdorim publik pasi burimet do të ndahen për zjarrfikësit.
Fort Nelson ndodhet në skajin më verilindor të British Columbia, rreth 1600 kilometra nga qyteti i Vankuverit.
Zjarret po digjen edhe pranë Fort McMurray dhe Grande Prairie në Alberta. Në Manitoba, autoritetet lokale evakuuan rreth 500 njerëz nga komuniteti i Cranberry Portage, rreth 700 kilometra në veriperëndim të Ëinnipeg.
Në vitin 2023, Kanadaja u godit nga një numër rekord zjarresh që dërguan re tymi nëpër SHBA dhe detyruan më shumë se 250,000 kanadezë të evakuonin komunitetet e tyre.
Nuk pati viktima civile, por të paktën katër zjarrfikës humbën jetën gjatë shuarjes së flakëve.

Burimi