Zyrtari amerikan: Nuk besojmë se vrasjet e palestinezëve në Gaza janë gjenocid_66431fc65dd78.jpeg

Zyrtari amerikan: Nuk besojmë se vrasjet e palestinezëve në Gaza janë gjenocid

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan tha të hënën se administrata e presidentit Joe Biden nuk e sheh vrasjen e palestinezëve nga Izraeli në Gaza në luftën kundër Hamasit si gjenocid.
Duke folur për gazetarët në Shtëpinë e Bardhë, Sullivan tha se SHBA dëshiron që Hamasi të mposhtet, se palestinezët janë kapur në mes të një lufte “në ferr” dhe se një operacion i madh ushtarak izraelit në Rafah do të ishte një gabim.
“Ne nuk besojmë se ajo që po ndodh në Gaza është gjenocid. Ne e hedhim poshtë me vendosmëri dhe zyrtarisht këtë tezë”, tha Sullivan.
Presidenti Biden, i cili kandidon për një mandat të dytë këtë vit, përballet me kritika të forta për mbështetjen e tij për Izraelin, me disa nga ata kritikë që akuzojnë Izraelin për kryerjen e gjenocidit.
Më shumë se 35,000 palestinezë në Gaza kanë vdekur, sipas vlerësimeve të ministrisë së shëndetësisë së Gazës, e cila kontrollohet nga Hamasi, një organizatë që SHBA dhe Bashkimi Evropian e konsiderojnë një organizatë terroriste.
Duke i bërë jehonë komenteve të Biden të shtunën, Sullivan tha se tashmë do të kishte një armëpushim në Gaza nëse Hamasi lironte pengjet.
Bota duhet t’i bëjë thirrje Hamasit që të kthehet në tryezën e bisedimeve dhe të pranojë marrëveshjen, tha Sullivan.
SHBA po punon shumë për një marrëveshje për një armëpushim dhe lirimin e pengjeve, tha zyrtari amerikan, por ai nuk mund të parashikonte nëse dhe kur do të arrihet një marrëveshje. /vizionplus.tv

Burimi